Mieszanie powietrza (czyli zawracanie części powietrza wywiewanego z powrotem do pomieszczenia) jest najprostszą metodą odzysku ciepła w centralach wentylacyjnych. Poza odzyskiem energii, komorę mieszania w centralach klimatyzacyjnych stosuje się również jako element służący do kontroli jakości powietrza lub wilgotności powietrza. W takich przypadkach stosunek ilości powietrza zawracanego do ilości powietrza świeżego ustalany jest na podstawie wskazań czujnika jakości powietrza lub wilgotności.
Mieszanie powietrza jako funkcja tzw. szybkiego grzania
W układach, które załączane są okresowo (np. centrale grzewczo-wentylacyjne w biurach załączane przed otwarciem biura i włączane lub przełączane w stan czuwania po jego zamknięciu) komorę mieszania (recyrkulację) wykorzystuje się w celu szybkiego podgrzania powietrza w pomieszczenia. W takim przypadku załącza się 100% recyrkulacji (czyli 0% świeżego powietrza) celem jak najszybszego osiągnięcia zadanej temperatury w pomieszczeniu. Po osiągnięciu właściwej temperatury (lub po określonym czasie – w zależności od ustawień układu automatyki centrali klimatyzacyjnej) recyrkulacja jest ustawiana na stałym, określonym przez projektanta poziomie wynikającym z zapotrzebowania obiektu na świeże powietrze.
Mieszanie powietrza na wykresie Molliera
Aby określić parametry powietrza na wykresie Molliera należy zaznaczyć na nim punkt parametry powietrza na wlocie części nawiewnej komory mieszania (pkt. A) oraz na wlocie części wywiewnej (pkt. B). Jeśli wiemy, że zawartość świeżego powietrza na wylocie komory ma wynosić n%, to temperaturę (tO) i wilgotność bezwzględną powietrza (xO) na wylocie części nawiewnej komory mieszania obliczymy ze wzoru:
gdzie:
tA-temperatura powietrza na wlocie do komory mieszania po stronie nawiewu
xA-wilgotność bezwzględna powietrza na wlocie do komory mieszania po stronie nawiewu
tB-temperatura powietrza na wlocie do komory mieszania po stronie wywiewu
xB-wilgotność bezwzględna powietrza na wlocie do komory mieszania po stronie wywiewu
Interpretację przedstawionego sposobu obliczeń temperatury na wylocie komory mieszania można doskonale zilustrować na wykresie Molliera.