Format rysunków DXF (z ang. Drawing Exchange Format) opracowany przez firmę Autodesk jest formatem wektorowym zapisu grafiki. Został on opracowany w celu wymiany informacji pomiędzy AutoCADem a innymi programami.Format wektorowy oznacza, że rysunek centrali jest zapisywany w formie listy elementarnych operacji takich jak rysowanie linii, łuku czy wieloboku (lub brył dla rysunku 3D) w określonym układzie współrzędnych. Dzięki temu uzyskany rysunek centrali bądź schemat układu automatyki można skalować bez utraty jakości. Obecnie praktycznie wszystkie programy służące do wykonywania rysunków inżynierskich mają możliwość otwierania plików DXF.
W możliwość eksportu rysunku w formacie DXF (także 3D) w wersji tekstowej (ASCII) wyposażone jest również oferowane przez nas oprogramowanie. Rysunek zapisywany jest w skali 1:1, dzięki czemu projektant może zaimportować go bezpośrednio do swoich projektów np. rozprowadzenia kanałów w budynku lub jako baza do przygotowania schematu połączeń kablowych z rozdzielnicą zasilająco-sterującą. Poszczególne rzuty centrali oraz linie wymiarowe zapisywane są na różnych warstwach. Pozwala to użytkownikowi na łatwe wyłączanie bądź usuwanie niepotrzebnych elementów z rysunku. Wygenerowany rysunek centrali zawiera rzeczywiste wymiary jej elementów składowych oraz przyłączy.
Również moduł projektowania układów automatyki dla central klimatyzacyjnych może zawierać funkcję eksportu schematu połączeń centrali do pliku DXF. Ułatwia to przygotowanie dokumentacji urządzenia bądź poszerzenie projektu o dodatkowe elementy nieprzewidziane na etapie doboru.
Piotr Kaczmarek
Z branżą wentylacyjną jestem związany od 1998 roku, kiedy to rozpocząłem pracę na stanowisku programisty w firmie VTS Clima. Jestem autorem pierwszego opublikowanego w Polsce programu doboru central klimatyzacyjnych ClimaCAD w wersji dla projektantów (program został rozprowadzony na płytach CD - ponad 2000 egzemplarzy w 1998 roku). Wersja pełna ClimaCAD była wykorzystywana jako jeden z podstawowych elementów wspomagających ofertowanie central w firmie VTS. Współtworzyłem również program doboru central VTS online, który umożliwiał zdalny dobór urządzeń za pośrednictwem Internetu (Piotr Kaczmarek Dobór central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w jedną minutę, Polski Instalator, 6/2001, str. 6-7). W latach 2004-2007 byłem zatrudniony na stanowisku kierownika działu automatyki w firmie Dospel, gdzie kierowałem m. inn. projektem wdrożenia programu doboru Dospel ahuCAD (wersja na komputery PC, wersja online została wdrożona po moim odejściu z firmy) oraz systemu zintegrowanego zarządzania produkcją obejmującego: zarządzanie kontaktami z klientami (CRM), gospodarkę magazynową (MRP), techniczne przygotowanie produkcji oraz planowanie produkcji (CAP). Od 2007 roku prowadzę firmę DOBORY.PL, która specjalizuje się w tworzeniu i wdrażaniu rozwiązań programistycznych wspomagających projektowanie urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych oraz ich podzespołów. Do moich klientów należą znane polskie firmy z branży HVAC m. inn.: Bartosz, Ciecholewski Wentylacje, VBW Engineering, Dan-Poltherm, Clima Produkt (CP), Cool. Opracowuję również inżynierskie oprogramowanie wspomagające obliczenia układów pomp ciepła, agregatów wody lodowej, osuszaczy powietrza itp.