Oferowane przez nas programy doboru elementów automatyki przeznaczone są zarówno dla producentów układów automatyki, jak i dla producentów central klimatyzacyjnych. Mogą być również z powodzeniem wykorzystywane przez projektantów systemów klimatyzacji i wentylacji. Programy te na podstawie wprowadzonych wymagań mogą dostarczyć gotową listę elementów automatyki wraz z wyceną. Dzięki temu producent urządzeń może szybko przygotować ofertę, nie angażując w to przygotowanie zbyt wiele czasu konstruktorów. Oprogramowanie do doboru może być dostarczone zarówno w formie aplikacji ,,okienkowej” jak i biblioteki dll. Ta druga opcja polecana jest producentom układów automatyki, którzy chcą, aby producenci central włączyli ich układy sterowania do swoich projektów.
Program doboru automatyki jest tak zbudowany, że większość reguł związanych z projektowaniem zdefiniowanych jest w bazie danych. Dzięki temu klient samodzielnie może definiować elementy wykonawcze i czujniki wraz z parametrami. Na podstawie tych parametrów oraz danych centrali program wybierze odpowiednie komponenty układu sterowania. W bazie danych definiowane są także dostępne sterowniki oraz informacje o ich funkcjonalności, liczbie i rodzajach wejść i wyjść. Pozwala to na porównanie różnych wersji projektu pod względem możliwości oraz ceny.
Poszczególne komponenty dobierane są na podstawie danych centrali. W zależności od jej konfiguracji program zaproponuje np. siłowniki przepustnic ze sprężyną oraz dostosuje ich wielkość do powierzchni przepustnicy. Projektantowi zostaną przedstawione możliwe do realizacji w danym układzie sposoby zabezpieczenia podzespołów centrali. Program doboru automatyki zaproponuje także możliwe opcje sterowania temperaturą (w pomieszczeniu, kanale nawiewnym lub wywiewnym) i stosownie do wybranej opcji wytypuje właściwe czujniki i zadajniki.
Jedną z zalet opisywanego programu doboru jest możliwość wygenerowania w nim listy elementów składowych rozdzielnicy zasilająco-sterującej wraz z rysunkiem podłączeń czujników i elementów wykonawczych do listwy. Dzięki temu projektant układu automatyki uzyskuje dokładną informację o cenie układu, zaś rysunek listwy przyłączeniowej rozdzielnicy może zostać wykorzystany do przygotowania dokumentacji układu. W przypadku gdy użytkownik podał odległość pomiędzy centralą a rozdzielnicą zasilająco-sterującą program doboru automatyki utworzy tzw. listę kablową – zestawienie wszystkich potrzebnych w układzie rodzajów przewodów wraz z ich długościami.